Syros

Syros on saar Lõuna-Egeuse meres, mis on ühtaegu nii kosmopoliitne kui Küklaadide saar, majesteetlik ja traditsiooniline, õigeusklik ja katoliiklik… kus saab hommikul olla rannas ja õhtul teatris.

Pealinn Cycladese Syros on paljude nägudega saar. Isegi selle pealinnal, mis on ehitatud kahele künkale, on kaks identiteeti. Ermoupoli (Hermese linn) on majesteetlik ja suursugune, kroonitud õigeusu kirikuga. Ja selle kohal on Ano (Ülemine) Syros tüüpiline Küklaadide küla, mida kroonivad katoliku kloostrid ja kirikud.

Kontrastid segunevad ahvatlevalt, alates sadama marmorväljakutest kuni Dellagratsia muinasjutuliste mõisateni. Syros on saar, millel saab elada aastaringselt, seal on nii palju teha. Leiate end hõlpsasti sobituv igapäevaellu, kus traditsiooniline ja klassika on sama magus kui saare kuulus lukumi (delight). 

Mida teha Syrose saarel

Avastage Ermoupoli, Küklaadide kuninganna.

Te ei väsi sellest elavast, kuid kuninglikust sadamalinnast kunagi. Pealinnas Syros sillutavad marmortahvlid avarat keskväljakut, mille eesotsas on suurejooneline raekojahoone, mis on üks kuulsa saksi arhitekti, Kreeka kodanikuks saanud Ernst Zilleri 19. sajandi meistriteoseid. Graatsilised kõrgete lagedega neoklassitsistlikud hooned õhkuvad varasema õitsengu aurat, sealhulgas taastatud Apollo teater (Milano La Scala miniatuur), Hellase klubi, Pallas kino ja paljud teised täiuslikud näited linna mineviku arhitektuurist. Nende interjöörid on võrdselt muljetavaldavad, kaunite puidutööde ja veetlevate seinamaalingutega.

Suunduge Vaporiasse, Mayfairisse Syrosel, et avastada

uskumatuid vaateid Vahemerele. Juba 19. sajandil toimusid seal glamuursed vastuvõtud ja uhked ballid, mille poolest Syros on kuulus. Nende all paistab silma Püha Nikolaose kiriku kuppel. Astuge sisse, et leida interjöör, mis peegeldab selle külastajate rikkust: ikoonidega marmorekraan, kantsel ja lühtrid, mis on toodud Triestest. Väikese õnne korral võite kuulda, kuidas kirikukoor 1920. aastate tuulega magusaks teeb. 

Nautige randa isegi linnast lahkumata

Ermoupoli rannast leiate kõike: kohvikuid, poode, kõrtse ja restorane, isegi kasiino, mis asub 1830. aastatest pärit mõisas. Rannatee lõpust leiate vanad transiitlaod ja imposantse 19. sajandist pärit tollimaja. 

Vaata, kas suudad kohalikele maiustustele vastu seista

Neid nimetatakse loukoumia , inglise keeles lokum, kuid need pehmed ja nätsked roosivee, pistaatsiapähklite, mandlite ja muu taolisega maitsestatud küpsetised on tõeline Syrose eripära. Kohalikud ütlevad, et nende vesi – mitte suhkur ega maitsed – teeb nad nii maitsvaks. Syrose maiustused võivad teile tekitada sõltuvust, seega võtke lahkudes kindlasti palju kaasa. Proovi ka nougatit. 

Avastage Ano Syrost ja imetlege vaadet

Ano Syrosel on kõik tüüpilise Küklaadide küla tunnused. Selle valged kubistlikud majad asetsevad kõrvuti järsul künkal, mida ühendavad kahele inimesele vaevu laiad alleed ja mis aeg-ajalt avanevad suurepärastele terrassidele. Selle teevad ebatavaliseks kaks asja: selle ülaosas renessansiaegne Püha Jüri katedraal ja selle all olevad kloostrid ning Markos Vamvakarise bouzouki-viisid, mida selle poodides ja väljakutel ikka veel kuulda saab. Syrose põline poeg Vamvakaris oli üks parimaid rebetika (bluusi) muusikuid riigis. Siit avaneb panoraamvaade Ermoupolile, mis konkureerib teistega Küklaadidel. Suurele ajaloolisele tegurile ei puudu ka tänapäeva meelelahutus nagu kasiinod.

Valige oma lemmikrand (ja seejärel valige teine)

Pidage meeles neid nimesid: Galissas, Delphini, Kini, Finikas ja Delagratia, kuhu eilne eliit ehitas oma imelised villad. Nende rahulikud maastikud, kaitstud veed ja kaunid lahed sobivad perepuhkuseks. 

Syros saare peidetud kalliskivid

Tööstusmuuseum

Osa endisest Ermoupoli tööstuspiirkonnast on muudetud muuseumiks. Jalutage selle hoonete vahel ja näete Ermoupoli laevanduse, tööstuse ja ajaloo alalisi eksponaate, mis tõstavad teie Syrose hindamist tänapäeval. 

Lihavõttepühade kogemine Syros

Lihavõtted kõikjal Kreekas on oma olemuselt eriline, kuid Syros suur reede on eriti põnev. Kõik linna aadlimajad on valgustatud, mis suurendab õhtuse rongkäigu pidulikkust ja võimendab tunnet, et oled just astunud 19. sajandisse. 

Gramata ja hall koobas

Gramata tähendab kirjutamist ja Syros põhjaosas Gramata lahes on kividele kriipsutatud tähed. Sellele külalislahkelt kaldale uhutud meremeeste põlvkonnad kirjutasid neile oma soovid, palved ja nimed. Enamik neist on pärit Rooma ja Bütsantsi ajast. Lahe ja lähedalasuva halli koopasse pääsete paadiga või jalgsi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *